finadv.ltd :: Legal Firm "VECTOR" :: Tax :: Litigation :: Doing Business in Ukraine :: Setting up a business :: Permits :: Work permits :: Contract law :: Accounting :: Tax code ::
 

Супровід ведення бізнесу в Європейському Союзі: Словаччина

І. Відкриття бізнесу: загальна інформація

 

 

1.1. Форми компаній

 

Найпоширенішою організаційно-правовою формою для ведення підприємницької діяльності в Словаччині є Товариство з обмеженою відповідальністю (spoločnosť s ručením obmedzeným, використовується скорочення s.r.o.) (ТОВ). Існує безліч переваг ТОВ перед іншими правовими формами господарських товариств (акціонерне товариство: akciová spoločnosť, товариства: verejná obchodná spoločnosť або komanditná spoločnosť) або перед приватним підприємництвом (živnostník).

 

Згідно із словацьким законодавством мінімальний розмір статутного капіталу ТОВ становить 5000 євро. Розмір внеску одного учасника ТОВ повинен бути як мінімум 750 євро оплачений в грошах або майном (рухомим і/або нерухомим, вартість якого повинна бути підтверджена словацьким оцінювачем).

 

Учасниками ТОВ можуть бути юридичні та/або фізичні особи, резиденти та/або нерезиденти Словаччини. ТОВ може бути створене й одним учасником, в тому числі нерезидент Словаччини (наприклад, резидент України). Максимальна кількість учасників ТОВ становить 50 осіб. У разі якщо потрібно більше учасників, то необхідно реєструвати юридичну особу у вигляді акціонерного товариства.

 

Виконавчим органом ТОВ є директор або колегіальний склад директорів.

 

Особливістю словацького законодавства є те, що директор не належить до співробітників і не працює за трудовим договором. Тому свої посадові функції директор може виконувати і безоплатно, що дозволяє, за потреби, заощадити на відрахуваннях і податках із заробітної плати.

 

Потрібно також зазначити, що директором ТОВ, може бути тільки фізична особа, яка має як мінімум посвідку на тимчасове проживання (Посвідка) на території Словацької Республіки або є громадянином держави в складі Євросоюзу або Організації економічного співробітництва та розвитку. У разі, якщо іноземний директор не має постійного місця проживання, спочатку можна призначити номінального директора ТОВ і паралельно почати процедуру отримання ВНЖ для директора - іноземця.

 

Після отримання Посвідки (до 3 місяців) проводиться зміна директора з номінального на реального (іноземного громадянина).

 

Обов’язковою вимогою в процесі створення ТОВ є наявність юридичної адреси. Слід зауважити, словацьке законодавство не встановлює суттєвих обмежень для юридичної адреси (наприклад, мінімальний розмір приміщення, призначення нерухомості тощо), натомість слід мати лише дозвіл від власника нерухомості.

 

Що стосується видів діяльності ТОВ, можливо обрати необхідні із загального переліку (їх приблизно 175 неліцензованих видів діяльності). Окремо оформляються види діяльності, для яких потрібна ліцензія. Такими видами діяльності є, наприклад: туристичне агентство, туроператор, агентство нерухомості, бюро перекладів, мовні курси, вантажоперевезення, більшість видів діяльності з надання фінансових послуг, громадське харчування тощо. Для більшості з них необхідно також підтвердити досвід роботи за фахом і освіту співробітників (керівника).

 

Процедура реєстрації ТОВ складається з таких стадій:

 

(1) підписання установчого документа ТОВ у нотаріуса (консульстві Словацької Республіки в Україні) учасниками або їх представниками,

 

(2) реєстрація видів діяльності в компетентному підприємницькому відділенні (підтвердження видається впродовж 5 робочих днів);

 

(3) реєстрація ТОВ у компетентному Торговому реєстрі - отримання документів про реєстрацію з Торгового реєстру (видається упродовж 7 робочих днів);

 

(4) постановка на облік ТОВ у компетентних податкових органах - отримання картки платника податків (видається до 10 робочих днів)

 

 

1.2. Основні податки в Словаччині:

 

(1) Податок на прибуток (для юридичних осіб) / прибутковий податок (для фізичних осіб):

 

• єдина система оподаткування

• базою податку на прибуток є доходи мінус витрати

• фінансова звітність подається щорічно за попередній фінансовий рік

• податок на прибуток для юридичних осіб становить 21%

• ставка податків для фізичних осіб становить:

 19%, в разі якщо річний дохід не перевищує суму 35 268,06 євро станом на 2019 року;

 25%, в разі якщо річний дохід перевищує суму 35 268,06 євро станом на 2019 рік.

 

(2) Податок на додану вартість (ПДВ):

 

• ставка ПДВ в розмірі 20%

• добровільна реєстрація ПДВ та обов′язкова реєстрація ПДВ, у разі доходу вище суми 49.790 євро за попередні 12 місяців

• звітність подається щомісяця або щокварталу

 

 

ІІ. Міграційні питання

 

Поширеними підставами для отримання тимчасової посвідки на проживання (Посвідки) в Словацькій Республіці, напр., є ведення підприємницької діяльності (т. е. створення компанії), працевлаштування, навчання, возз’єднання сім′ї, отримання статусу іноземного словака, що проживає за кордоном  тощо.

 

Далі розглянемо варіанти отримання Посвідки на підставі підприємницької діяльності та возз′єднання сім′ї.

 

Згідно із словацьким законодавством Посвідка на підставі підприємництва не видається засновникам/учасником ТОВ, а тільки іноземному директору/директорам ТОВ.

 

У зв’язку з чим, слід створити компанію, про що йшлося вище.

 

Натомість для отримання Посвідки потрібно мати такі документи:

 

Щодо фінансового стану. Підтвердження про достатній фінансовий стан для (1) ведення підприємницької діяльності ТОВ (сума має бути менше, ніж 21 020 євро, (2) проживання розмірі не менше 2 523 євро.

 

Щодо адреси проживання. Документом, що підтверджує факт проживання на території Словацької Республіки, може бути виписка з державного кадастру нерухомості про права власності (в разі, якщо іноземець володіє нерухомістю на території Словаччини), договір оренди або підтвердження про надання проживання з готелю, студентського або іншого гуртожитку.

 

Щодо відсутності судимості. Довідка про несудимість, видана не пізніше, ніж за 90 днів з апостилем на момент подачі документів для Посвідки.

 

Для іноземного директора не потрібно отримання дозволу на працевлаштування, так як він не працює за трудовим контрактом.

 

Також слід звернути увагу, що після отримання Посвідки директором ТОВ на підставі підприємницької діяльності, його сім′я має право отримати Посвідку на підставі возз’єднання сім’ї. Незважаючи на те, що Посвідка на підставі возз’єднання сім’ї видається після отримання Посвідки директору, документи, відповідно до  словацького законодавства, можна подавати в той же самий день.

 

Посвідка на підставі возз’єднання сім’ї видається іноземцю, який є (а) чоловіком іноземця з тимчасовим або постійним дозволом на проживання на території Словаччини, для його (б) дітей не досягли 18 років і для його (в) батьків, які потребують догляду з боку своєї дитини.

 

Строк розгляду документів для отримання Посвідки - до 3 місяців з дня подачі.

 

Посвідка видається на 1 - 1,5 року. Після закінчення терміну Посвідку слід продовжувати.

 

З 01.05.2018 набули чинності зміни до закону про проживання іноземців в Словаччині. Згідно з нововведеннями, іноземцю з Посвідкою потрібно перебувати в Словаччині як мінімум половину терміну отриманого тимчасової посвідки на проживання в кожному календарному році, інакше імміграційна служба має право скасувати Посвідку.

 

Відповідно до словацького законодавства, після закінчення 5 років проживання на підставі Посвідки, іноземець має право отримати ППП.

 

Для отримання ППП потрібно, ади Посвідка була безперервною. Іноземець також не може мати заборгованості з податків, медичних і соціальних внесків, не може бути судимим. ППП видається на невизначений термін, продовжать його вже не потрібно.

 

 

ІІІПереваги проживання в Словацькій Республіці

 

+ Безпека для сім′ї і дітей, збереження майна;

+ Спорідненість культур та традицій;

+ Відмінне географічне розташування, прямо в серці Європи;

+ Економічне зростання ВВП (у 2018 році на рівні 4,3%);

+ Введення валюти євро з 2009 року;

+ Можливість отримання іпотечних кредитів за історично найнижчими ставками в Словаччині (1% - 1,5% річних);

+ Можливість придбання машини в лізинг за низькими ставками (близько 5% річних);

+ Дієва система повернення (відшкодування) ПДВ від держави при покупках майна для ведення бізнесу;

+ Політична та економічна стабільність в регіоні, захищеність бізнесу;

+ Історично найнижчий рівень безробіття році (в 2018 на рівні 5,04%);

+ Мінімальна заробітна плата в 2019 році на рівні 520, - євро / місяць з щорічним підвищенням (в 2018 році 480 євро / місяць);

+ Можливість постійного і законного перебування в Євросоюзі без обмеження терміну;

+ Можливість отримання безкоштовної вищої європейської освіти;

+ Безплатна державна дошкільна та шкільна освіта;

+ Можливість отримати допомогу при народженні дитини протягом як мінімум 3-х років;

+ Можливості отримання словацької пенсії при наявності стажу не менше 15-ти років;

+ Можливість отримання державного безплатного страхування - безплатні ліки та медичне обслуговування;

+ При отриманні посвідки на постійне проживання існує можливість спрощеної еміграції в іншу країну Євросоюзу, а також у подальшому отримати словацьке (європейське) громадянство;

+ Відмінна екологія, якісна питна вода, добре працююча система переробки та утилізації сміття;

+ Чисте повітря, за офіційними даними 46% території Словаччини (2,17 мільйона гектарів) зайнято лісами, що є одним з найвищих показників в Євросоюзі.

 

У Словаччині на даний момент найбільш сприятливі умови для отримання посвідки на проживання в порівнянні з іншими європейськими країнами!

 

 ***

Виникли додаткові запитання чи потреба в консультації? Будь ласка, можете написати фахівцю у Телеграм.

 

Для отримання вичерпних відповідей на Ваші запитання

просимо звертатися до Адвокатського бюро «Власова «Вектор»

контактна особа: Євген Власов 

податковий адвокат  

Телеграм +380 67 86 244 17 | ev@legalvector.com.ua