finadv.ltd :: Legal Firm "VECTOR" :: Tax :: Litigation :: Doing Business in Ukraine :: Setting up a business :: Permits :: Work permits :: Contract law :: Accounting :: Tax code ::
 

Блокування податкових накладних: дещо про строки та наслідки

 

| на головну |

 

вивести з ризикових | розблокувати податкову накладну таблиця | прийняти таблицю даних платника

 

| супровід податкових перевірок |

 

 

розблокувати податкову накладну, вивести з ризикових, відмова в реєстрації, податковий адвокат[ Застереження. Якщо наведена нижче інформація не є актуальною та/або не повною мірою розкрила суть у Вашій справі, не допомогла зорієнтуватися куди рухатися далі та що робити та/або Ви шукали зовсім іншу інформацію, але пов’язану з тематикою оподаткування, тому просимо звертатися за допомогою до наших податкових адвокатів, скориставшись телефоном +380 67 86 244 17 та/або за допомогою Телеграм. Наші податкові адвокати  допоможуть зарадити у Вашій ситуації, надавши повні та вичерпні відповіді.

 

Поданий нижче матеріал не є повноцінною юридичною консультацією з податків та підготовлений з урахуванням чинного на той момент законодавства, а тому позиція, поради чи висновки можуть суттєво відрізнятися від нинішнього стану ].

 

 

***

 

[ Допомогли вивести з переліку ризикових більше 10 підприємств. Проконсультували та підготували поради як вивести зі списку (переліку) більше ніж для 40 платників податків. Допомогли зареєструвати більше 30 таблиць даних платників податків ]

 

***

 

 

 

[ Найпоширеніші запитання, з якими до нас звертаються платники податків щодо виведення з ризикових, розблокування податкових накладних, оскарження відмови в реєстрації накладної, приймання таблиці даних платника ]

 

податковий адвокат, вивести з ризикових, розблокувати накладну, таблиця даних платника1. Як не допустити зупинення реєстрації податкових накладних, внесення до переліку (списку) ризикових платників ПДВ? Деякі поради від податкового адвоката.

 

2. Чому блокують (зупиняють реєстрацію) податкових накладних, розрахунків коригування. І як уникнути? У чому причина блокування, зупинення реєстрації? Детальніше читайте на нашому сайті.

 

3. Яка відповідальність, якщо невчасно подали повідомлення до податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено? Чи буде штраф? Чи податкова перевірка? Деталі на нашому сайті.

 

4. Що робити, коли 365 днів на пояснення на розблокування податкових накладних минули? Позиція податкового адвоката.

 

5. Чи треба розблоковувати помилково складену податкову накладну? Чи потрібно її відображати в податковій декларації? Детальніше

 

6. З моменту складання і до моменту реєстрації перестав бути платником ПДВ. Детальніше.

 

 ***

Успішні справи та досвід наших податкових адвокатів щодо розблокування податкових накладних

 

У 2021 році в досудовому порядку розблокували ПДВ в 2021 році на загальну суму 3,3 млн. грн. Про інші успішні справи можна дізнатися за цим покликанням

 

У 2022 році завдяки спільній роботі з клієнтами нашими податковими адвокатами було зареєстровано податкових накладних на суму ПДВ приблизно 700 тис. грн.

 

У 2023 році в досудовому порядку розблоковано податкових накладних для платників податків більше ніж на 3 млн. ПДВ (стадія подачі письмових пояснень, скарг).

 

Прийнято 13 судових рішень про зобов′яння зареєструвати заблоковані податкові накладні  на користь клієнтів податкових адвокатів.

 

Виконано 8 судових рішень про реєстрацію податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено.

 

У середньому на одного адвоката Адвокатського бюро «Власова «Вектор» припадає близько 23 судових  справ про зупинення реєстрації податкових накладних, оскарження результатів камеральних перевірок, рішень про анулювання статусу платника єдиного податку.

 

 

***

 

У період карантину [було актуальним до 1 серпня 2023 року] подавати скарги можна було і з порушенням строків, визначених у ст. 56 Податкового кодексу України, оскаржити в суді квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної неможливо.

 

***

Отримавши рішення про зупинення податкової накладної, як відомо, у платника є право продовжити свої поневіряння далі – або в досудовому, подавши скаргу до комісії  ДПС, або ж в судовому порядку, звернувшись з позовом в межах 6 місяців.

 

1. Який строк для подачі скарги на рішення про зупинення реєстрації податкової накладної?

 

Відповідно до п. 3 Порядку розгляду скарг скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою КМУ за № 1165 від 11.12.2019 скарга подається платником податку на додану вартість  у строки, визначені статтею 56 Податкового кодексу України (ПКУ), з наступного дня після набрання чинності рішенням комісії регіонального рівня.

 

У свою чергу, згідно з п. 56.3 ст. 56 ПКУ скарга подається до ДПС України протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків відповідно рішення контролюючого органу, що оскаржується.

 

2. Якщо в період дії карантину пропустили строк для подачі скарги на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, то чи все втрачено?

 

оскаржити, вивести з ризикових, розблокувати податкову накладну, розблокувати накладну, Слід звернути увагу на те, що п. 52-8 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених ст. 56 ПКУ (в частині процедури адміністративного оскарження) щодо скарг платників податків (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від’ємного значення з податку на додану вартість), що надійшли (надійдуть) по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року. Таке зупинення не породжує будь-яких наслідків, передбачених статтею 56 ПКУ.

 

Згідно з пп. 56.23.3 п. 56.23 ст. 56 ПКУ у податкового органу 10 календарних днів на прийняття рішення по скарзі, проте відповідне рішення в силу дії карантинних обмежень може бути прийняте і поза межами строку, визначеного пп. 56.23.3 п. 56.23 ст. 56 ПКУ без будь-яких наслідків (тобто автоматичного задоволення скарги).

 

Отже, навіть якщо строк в десять робочих днів пропущений, все одно слід подавати скаргу до комісії ДПС, зважаючи на зупинення перебігу строків у період  дії карантину.

 

3. Чи поширюються норми ПКУ про зупинення перебігу строків у період карантину для подачі письмових пояснень на квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної

 

Згідно з положеннями п. 6 Наказу Міністерства фінансів України за № 520 від 12.12.2019 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» письмові пояснення подаються впродовж 365 днів з моменту виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

 

У той же час, строк в 365 днів на подачу письмових пояснень не зазначений (не прописаний) в ст. 56 ПКУ, крім того в п. 52-8 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ чітко не вказує на те, що цей річний строк зупиняється, а тому можна підсумувати, 365 днів на подачу пояснень, незважаючи на карантинні обмеження, не продовжується, проте діяли з березня 2022 року по серпень 2023 року особливості в перебігу строків на час дії воєнного стану. Отримати консультацію з цього питання можна, звернувшись до нас за телефоном +380 67 86 244 17 та/або за допомогою Телеграм

 

4. Чи можна оскаржити в судовому порядку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної?

 

податковий адвокат, вивести  з ризикових, розблокувати накладну, податкову накладну, податковий адвокатЦе питання досліджувалося в межах, зокрема, справи  № 280/4273/18: чи є квитанція про зупинення реєстрації та рішення комісії, прийнятої за результатами скарги актами індивідуальної дії. На думку суду, такі документи не мають ознак акту індивідуальної дії, а тому не породжують правових наслідків для платника та не можуть бути оскаржені, а тому суд у цій частині вимог відмовив у задоволенні позову (Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29.01.2019 у справі за №  280/4273/18, залишене без змін у апеляційному порядку):

 

«Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та  рішення про результати розгляду скарги Комісії з розгляду скарг, за своєю суттю, змістом та формою не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, оскільки не створює для позивача юридичних прав та обов’язків.

 

Обов′язковою ознакою рішень суб′єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб′єктів відповідних правовідносин і мають обов′язковий характер. Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення про результат розгляду скарг не є остаточними рішенням суб’єкта владних повноважень, тому ніяким чином не впливають на права та обов’язки позивача, а тому суд приходить до висновку про відмову у задоволенні даної позовної вимоги».

 

Отже, вірогідність успішного оскарження дій податкової щодо прийняття квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної мізерна.

 

5. Якщо ж не подати впродовж 365 днів пояснень, які наслідки для платника?

 

Усе залежить від того, чи було прийняте рішення комісії про відмову в реєстрації податкової накладної до моменту проведення податкової перевірки чи ні.

 

Так, у разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) була зупинена і платником податку протягом 365 календарних днів не подані копії документів та письмові пояснення, необхідні для прийняття контролюючим органом рішення про їх реєстрацію, однак контролюючим органом за результатами проведеної перевірки виявлено факт здійсненої операції без реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН, то до такого платника податків застосовуються штрафні санкції, визначені п. 120 прим. 1.2 ст. 120 прим. 1 ПКУ (101.27 загальнодоступний інформаційний ресурс, ЗІР).

 

Тобто за такою логікою, податкова, зупиняючи реєстрацію податкової накладної, цілком імовірно, застосує штрафні санкції під час перевірки платника податків за те, що такий платник податків не зареєстрував накладну за господарською операцію, і чому в цьому випадку податкова таку операцію перестане вважати ризиковою.

 

Проте тут є певний нюанс. Відповідно до п. 11 Наказу Міністерства фінансів України за № 520 від 12.12.2019 [відповідні положення були чинним до березня 2023 року, однак для повної та вичерпної консультації просимо звертатися до нас за телефоном +380 67 86 244 17 та/або за допомогою Телеграм] «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, зокрема, в разі ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі. Виходить, що у податківців є право прийняти рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, проте цим ж наказом не передбачено чітких строків прийняття такого рішення, а тому якщо до моменту проведення податкової перевірки буде прийняте комісією рішення про відмову в реєстрації, то, по-перше, у платника виникає право на оскарження цього рішення в адміністративному або судовому порядку, яким слід скористатися, по-друге, застосування штрафу стає потенційним.

 

Маємо кілька успішних справ щодо оскарження бездіяльності комісії податкової служби у зв′язку з неприйняттям рішення про відмову в реєстрації, коли спливли 365 днів на подачу письмових пояснень.

 

податковий адвокат, скасувати, вивести з ризикових, оскаржити, оподаткування, розблокувати накладну, зупинено реєстрацію накладноїОтже, якщо рішення про відмову в реєстрації до моменту податкової перевірки прийнято, то застосування штрафу за невчасну реєстрацію податкової накладної є однозначно неправомірним, якщо ж рішення про відмову не прийнято, то штрафу не уникнути навіть зважаючи на норму в ПКУ: у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з п. 201.16 статті 201 ПКУ штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування. Крапку тут має поставити судова практика.

 

Іншим аргументом на користь платника податків буде слугувати і те, що в судовому порядку буде досліджуватися вина, оскільки з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, слід зробити висновок про те, що застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, передбаченої статтею 120-1 ПКУ, можливе лише за наявності його вини. У свою чергу, відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням (див. Постанови Верховного Суду від 20.03.2018 у справі № 819/777/17, від 26.06.2018 у справі № 808/2127/17, від 12.02.2019 у справі № 802/2253/16-а).

 

 

Матеріал не є  юридичною консультацією чи правовим аналізом ситуації.

 

 ***

Виникли додаткові запитання чи потреба в консультації? Будь ласка, можете написати фахівцю у Телеграм.

 

Для отримання вичерпних відповідей на Ваші запитанняВласов Євген, податковий адвокат, розблокувати податову накладну, зупинили реєстрацію податкової, вивести з ризикових, оскаржити штраф податкової

просимо звертатися до Адвокатського бюро «Власова «Вектор»

контактна особа: Євген Власов 

податковий адвокат  

Телеграм +380 67 86 244 17 | ev@legalvector.com.ua